Valoda

Pirts – transformācijas vieta, kur pabūt ar sevi, kur attīrīties un atbrīvoties no visa liekā.

Kā mantra skan labsajūtas kompleksa “ZIEDLEJAS” teiktais: “Mans ķermenis ir ceļojums mūža garumā un vienlaikus manas mājas. Es izvēlos to attīrīt, spēcināt un sargāt…”

Saulgrieži ir īpašs laiks dabā un mūsos pašos. Laiks, kad cilvēki īpašu uzmanību velta prāta un ķermeņa attīrīšanās rituāliem. Laiks, kad mēs ejam dabā un meklējam spēku dabas procesos, it īpaši mūsu zemē, kas ir spēcīgu un enerģētisku vietu pārpilna. Šis ir īstais brīdis, kad attīrīt sevi gan fiziski, gan garīgi un uzkrāt labo enerģiju.

Viens no iecienītākajiem attīrīšanās rituāliem ir došanās pirtī. Saulgriežos daba ir pilnbriedā, kad visas stihijas ir kulminācijā un tieši pirts ir vieta, kur visas šīs stihijas satiekas.

Viena no maģiskākajām vietām, kur izbaudīt 4 stundas garu pirts rituālu, lutināšanu no sagaidīšanas līdz pavadīšanai, ir “ZIEDLEJAS”. Vieta, kur dabas un cilvēka sinerģija ir jūtama katrā solī, katrā pieskārienā un darbībā. 

Par pirts rituālu stāsta “ZIEDLEJU” pirts meistari:

“Pirts rituāls ir nozīmīga latviskās identitātes sastāvdaļa. Pirts ir spēka vieta. Vieta, kurā veicam secīgas un pārdomātas darbības cilvēka gara un miesas tīrībai. Pirts ir transformācijas vieta, vieta, kur var pabūt ar sevi, vieta, kur attīrīties un atbrīvoties no visa nevēlamā. Tikai atbrīvojoties no liekā var rasties jaunais.

Saulgrieži ir īpašs laiks, lai attīrītos un uzņemtu saules spēku. Pirtī iet gan Saulgriežu vakarā, gan īsi pirms tā.

Īsi pirms Saulgriežiem – lai attīrītos no liekā, jo, kā saka, pilnā krūzē neko vairāk neieliesi.

Savukārt Saulgriežu vakarā iet pirtī, lai spēcinātu un nostiprinātu saņemto.

Saulgriežu pirts maģiskais instruments ir Trejdeviņu ziedu pušķis, ko pirtsmīlis izveido, plūcot dabā pieejamos ziedus un augus. Attīrošās pirts Trejdeviņu ziedu pušķis tiek gatavots ar vēlmēm – nevis tās, kuras piepildīt, bet ar vēlmēm, no kā es vēlos atbrīvoties. Pirmie deviņi pušķī liekamie augi ir domāti sev, nākamie deviņi saviem tuvākajiem un sekojošie deviņi – domās par visumu. Šo pušķi ņem līdzi uz attīrošo pirti, kur tas visu pirts rituāla laiku ir kopā ar Tevi. Pēc pirts rituāla atdod pušķi ugunij, tādējādi atdodot projām visu smagumu, ko pirts rituāla laikā augi ir uzņēmuši.”

Pirtī iešanas ieguvumi:

  • Atrašanās pirtī un intensīva svīšana var pozitīvi ietekmēt veselību. Novērots, ka cilvēkiem, kuri regulāri iet pirtī, uzlabojas asinsrite. Siltuma ietekmē asinsvadi paplašinās, aukstuma ietekmē sašaurinās. Tas ir sava veida treniņš organismam, ko sekmē kontrasti pirtī. Kontrasti var būt arī mēreni – pirtī nav obligāti jāuzkarsējas līdz grūtuma sajūtai. Organismam patiks arī mēreni kontrasti.
  • Asinsrites uzlabošanās palīdz ne tikai ķermenim, bet arī smadzeņu darbībai – pirts palīdz nomierināties, samazināt depresiju, uzlabot miegu un labsajūtu.
  • Tāpat paātrināta asinsrite var palīdzēt samazināt muskuļu sāpes, uzlabot locītavu kustību un atvieglot artrīta sāpes. Cilvēkiem ar astmu pirts var palīdzēt atvērt elpceļus un atvieglot citus simptomus. Pirts lieliski noder arī ādas attīrīšanai, jo karstais gaiss atver poras un uzlabo ādas izskatu. 

Svarīgi!!! Pirts nav ieteicama zīdaiņiem un cilvēkiem ar veselības problēmām, piemēram, sirdsdarbības traucējumiem vai vaļējām brūcēm. Grūtniecēm pirms pirts apmeklēšanas būtu jākonsultējas ar ārstu.

Pirms došanās pirtī:

  • Pareiza pirtī iešana sākas jau ar iepriekšējo dienu. Iepriekšējā dienā kārtīgi jādzer ūdens, kārtīgi jāizkustas svaigā gaisā un naktī labi jāizguļas.
  • Kā jau iepriekš rakstījām, sagatavo savu Saulgriežu Trejdeviņu ziedu pušķi.
  • Pirms dodies pirtī atbrīvo ādu no kosmētikas u.c. kopjošiem līdzekļiem. Tāpat noņem aksesuārus, kas varētu traucēt un izraisīt ādas apdegumu – pulksteni, auskarus, kaklarotu u.c. Sagatavo pirts cepurīti, lai pasargātu matus no karstuma.

Ejot pirtī:

Galvenais pirts likums – ievēro mieru un rāmumu. Kad pirtī paliek par karstu, neskrien uzreiz ārā, bet pagaidi, kad iestājas rāmums un miers, un tad tikai ej ārā.

Iesakām pirts rituālu sākt ar pakāpeniskām darbībām, lai ķermenis pierastu pie karstuma. Sākumā gaisu pirtī var turēt sausu, vēlāk var uzliet ūdeni uz karstajiem akmeņiem, lai palielinātu mitrumu un līdz ar to – svīšanu.

Pirmais posms.  Galvenais ir iekārtoties ērti un būt mierīgam – vari apgulties vai sēdēt. Pirmajā reizē vari izmantot sāls skrubi, kas palīdz svīst un enerģētiski attīra ķermeni, atbrīvojot to no smaguma sajūtas. Kad pirmais posms ir noslēdzies, pirti atstāj lēnām, lai izvairītos no asinsspiediena pazemināšanās vai reibšanas sajūtas.

Pēc tam iesakām atvēsināties aukstā ūdenī. Lai izvairītos no bīstamiem asinsrites traucējumiem, atvēsināšanās jāsāk ar kājām un pakāpeniski to noslēdzot ar galvu. Pēc tam var uz brīdi atpūsties. Pirts rituāla laikā iesakām dzert vērmeļu tēju, kurai, lietojot mazās devās, būs nomierinošs efekts. Vērmeli var izmantot arī kvepeklī, lai attīrītu pirts un atpūtas telpu.

Otrais posms. Pirts kūres laikā notiek ķermeņa sildīšana un apvējošana ar lapu slotiņām, arī pirmā iepēršana. Tāpat kā pēc pirmā, arī pēc otrā posma jāatvēsinās aukstā ūdenī, jo straujš karstā un aukstā kontrasts vingrina asinsvadus, norūda organismu un padara ādu elastīgu. Šajā posmā var izmantot augu ķermeņa skrubi.

Trešajā posmā seko lielāks un karstāks pēriens ar pirts slotiņām. Pirtī izmanto ne tikai bērza, bet arī daudz citu koku un augu slotiņas. Tās dod cilvēkam konkrētā koka un auga īpašības, dziedniecisko spēku, arī vibrāciju un aromātu.

Ceturtais posms pirtī ietver iemedošanu vai ķermeņa pabarošanu ar ārstnieciskiem māliem vai dūņām nelielā karstumā, un to noslēdz ar atvēsināšanos aukstā ūdenī vai vislabāk – peldi ūdenstilpnē.

Pēc pirts apmeklējuma:

  • Pēc pirts rituāla atgulies, atpūties un galvenais – dzer ūdeni vai augu tēju, lai atgūtu zaudēto šķidrumu.
  • Ja pirts rituālā esi paņēmis līdzi Trejdeviņu slotiņu, ko pats esi saplūcis, tad pēc pirts rituāla atdod to ugunij. Viss uzkrātais smagums tiks atdots projām. 
  • Pēc pirts rituāla vari palutināt savu ķermeni ar dūņu maskām. Augstais organisko un bioloģiski aktīvo vielu īpatsvars ļauj dūņu vērtīgajām sastāvdaļām iekļūt ādas dziļākajos slāņos un iedarboties ilgstoši. Lietojot zaļās dūņas aplikāciju un masku veidā, norisinās divējāds process: organisms uzņem dūņu ārstnieciskās vielas un vienlaicīgi atbrīvojas no toksīniem.

Zaļo dūņu iedarbības efekts ir atkarīgs no to pielietojuma un temperatūras. Piemēram, siltas dūņas uzlabo asinsriti un veicina vielmaiņu, bet aukstas – sašaurina asinsvadus un palēnina vielmaiņu. Optimālā temperatūra dūņu aplikācijām ir 35-38 grādi, uzsildot dūņas ūdens vanniņā. Pārmērīga dūņu karsēšana samazina to efektivitāti.

  • Pēc dūņu maskas pabaro savu ķermeni ar bagātīgu augu sviestu. MARENCE smiltsērkšķu ķermeņa sviests baro, dziļi mitrina un sniedz ādai tūlītēju komforta sajūtu. Ķermeņa sviests satur smiltsērkšķu ekstraktu, kas ir bagāts ar antioksidantiem un piešķir ādai siltu zeltainu mirdzumu. Kakao un šī sviesti un avokado eļļa baro un mīkstina ādu. 
  • Neaizmirsti arī par kāju, roku un matu kopšanu. Palutini savas kājas ar nomierinošu balzamu ar tējas koka eļļu. Balzamam piemīt dziļi nomierinoša iedarbība, kas sniedz viegluma sajūtu nogurušām kājām. Ieskaties plašajā MARENCE ķermeņa kopšanas līdzekļu piedāvājumā – spied šeit.

Novēlam kaut reizi piedzīvot īstu pirts rituālu maģiskā vietā pie Siguldas – “ZIEDLEJĀS”, kur apstājas laiks, kur daba, arhitektūra, vietas enerģētika un atzīti pirts meistari ļauj sajust dabas mieru un tās dziedinošo spēku.

“ZIEDLEJĀS” ir pieejamas Stikla, Dūmu un Vilnas pirtis, kā arī dažādi pirts rituāli.

Labsajūtas komplekss | Ziedlejas

Novēlam skaistus Līgo svētkus un iesakām izmantot šo maģisko laiku, lai rastu jaunu un pozitīvu enerģiju turpmākajam gadam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *