Valoda

Zilā gaisma un brīvo radikāļu izraisīts ādas bojājums

 
 Dr. Med. Dr. Jana Janovska
IMG 9820
 Dermatoloģe, RSU zinātniskā pētniece, 
 Strādā Anti – Aging Institute, Veselības centrs 4; 
 Capital Clinic Riga; Dermataloģijas klīnikā. 

Vai esat iedomājušies, cik bieži dienas laikā Jūs ieskatāties mobilajā ierīcē, strādājiet pie datora  un skatāties televizoru? Vidēji mūsdienīgi aktīvs, sociāls cilvēks tikai mobīlajā telefonā ieskatās ap 150 reizēm. Katra šī ierīce izstaro zilo gaismu, kura iekļūst dziļi ādā, to neatgriezeniski bojājot un veicinot novecošanos. Kaitējums ādai ir graujošs – tiek degradēts kolagēns un ekstracelulārā matrica, kā rezultātā padziļinās krunciņas, āda kļūst sausa un dehidrēta, zūd tās elasticitāte, pavājinās ādas bioloģiskās funkcijas – barjerfunkcija, receptorā funkcijas, termoregulācijas un estētiskās funkcijas.

Mēs ļoti labi zinam UV starojuma radītos ādas bojājumus un cenšamies to pasargāt pielietojot SPF aizsargfiltrus, bet vai mēs aizsargājam ādu no zilās gaismas!?

Kas ir zilā gaisma jeb HEF un kā tā kaitē ādai?

HEF (high energy visible) ir augstas enerģijas redzamā gaisma, ko dēvē arī par zilo gaismu, kuras viļņu garums ir 400-500 nm un zilās gaismas radīts bojājums pielīdzinās UVA starojuma radītajam ādas bojājumam. 

Zilā gaisma izraisa bioķīmiskos procesus ādā, zināmus kā oksidatīvais stress. Oksidatīvais stress ir disbalanss ādā starp brīvo radikāļu un antioksidantu kopējo summu – rezulātā uzkrājās brīvie radikāļi, kas izmaina šūnu DNS un var radīt nopietnas izmaiņas ādas kvalitātē un pat slimību attīstībā. Zilā gaisma caur oksidatīvā stresa starpniecību paaugstina ādas jūtību uz hiperpigmentācijas rašanos, kā rezultātā rodās pigmenta plankumi.

Būtiski atcerēties, ka zilā gaisma var penetrēt (iedarboties) dziļāk ādā, dermā un radīt ādā ilgstošāku un spēcīgāku bojājumu. Zilās gaismas radīts oksidatīvais stress un tā ietekme uz ādas kvalitāti un estētisko funkciju. Oksidatīvais stress ietekmē kolagēna biosintēzi, iesaistot matrices metaloproteināzes, kas degradē kolagēnu. Turklāt ar sīkajiem kolagēna fragmentiem tiek bloķēta jauna kolagēna sintēze. Tas ir būtisks komponents ādas novecošanās procesā.Priekšlaicīga ādas novecošanās ir saistīta ar ādas strukturālām izmainām:- āda priekšlaicīgi kļūst plānāka;- funkcionālais ādas stāvoklis pavājinās;- āda nespēj veikt savas normālās, bioloģiskās funkcijas, t.i., barjerfunkciju, imūno funkciju,  receptoro funkciju un termoregulācijas funkciju. Pamatā brīvie radikāļi jeb reaktīvās skābekļu formas ir ksenobiotiķu sabrukšanas produkti, metabolīti. Pie ksenobiotiķiem pieder medikamenti, kosmētiskie līdzekļi, ķīmiskās vielas, artificiālie vitamīni, diētas komponenti.
Zilās gaismas brīvo radikāļu izraisīts latents iekaisums ādā uzkrāj iekaisīguscitokīnus tādus kā IL-1 un IL-6, kā arī aktivizē matrices metalloproteāzes (MMPs), kas tieši bojā ādas kolagēnās šķiedras un ādā zūd tonus. Ādā ir sava antioksidatīvā sistēma, kas palīdz dabiski cīnīties ar oksidatīvo stresu un esošajiem brīviem radikāļiem, pamatā tas ir glutations un karatinoīdi. Ņemot vērā faktu, ka mēs bieži atrodamies darbā ar zilās gaismas ierīcēm (mobīlie telefoni, planšetes, datori), kā arī ir ļoti daudz papildus ārējo faktoru, tādu kā UV gaisma, piesārņota ārējā vide un gaiss, āda ļoti āri iztērē savus endogēnos resursus un mums ir nepieciešama papildus aizsardzība. Ādas epidermas šūnas melanocītos veidojās pigmenta kumulācija, ko izprovocē zilā gaisma. Var sadalīt šo pigmentāciju divos tipos: agrīna pigmenta rašānās, kas ir viegli pelēcīgā krāsā, kas izveidojas tūlīt īsi pēc zilās gaismas ekspozīcijas un dziļā (vēlīnā) pigmentakumulācija, kas veidojas pēc ilgstošas ekspozīcijas nedēļu garumā. 
Fotobojāta āda raksturojas ne tikai ar ādas dispigmentāciju, tumšiem un gaišiem ādas pleķiem, nelīdzenu ādas toni, bet arī ādas kvalitātes izmaiņām – āda kļūst sausa un dehidrēta, parādās krunciņas, zūd tās elasticitāte. Zilās gaismas un fotonovecošanās problēmas aktualitāte ir saistīta ar to, ka ādas funkcionālais stāvoklis pasliktinās – pavājinās ādas bioloģiskās funkcijas – barjerfunkcija, receptorā funkcijas, termoregulācijas un estētiskās funkcijas.Fotonovecošanās klīniskās izpausmes ir ādas sausums, ādas elasticitātes samazināšanās, krunku un krunciņu parādīšanās, ādas lobīšanās, ādas krāsas izmaiņas, pigmentācijas traucējumi.
Fotonovecošanās pazīmes:– „Vecuma” plankumi jeb pigmentētas zonas uz ādas, ko izraisa palielināts pigmenta šūnu (melanocītu) daudzums epidermā UV starojuma rezultātā;- Ādā parādās dziļas krunkas;- Ādas dzeltenīga nokrāsa;- Sabiezēta āda;- Asins kapilāru parādīšanās uz ādas;- Ādas sausums un lobīšanās.Ādas aizsardzība pret zilo gaismu ir ļoti būtiska mūsdienās. Speciāli līdzekļi pasargā ādu no zilās gaismas agresīvās ietekmes un rezultātā tiek mazināts hiperpigmentācijas, melasmas un fotonovecošanās riski.
Āda un cirkādijas ritmiSvarīgi atzīmēt, ka āda dzīvo savu cirkādijas ritmu, kas ir sinhrons mūsu organismam un apkārtējās vides cirkādijas ritmiem. Tas nozīmē, ka, ja mēs pielietojam vakaros un naktī ierīces, kas nav protektētas no zilās gaismas, šie ādas cirkādijas ritmi desinhronizējās. Āda ir paaugstinātā riskā pret jebkādām saslimšanām un hroniskiem iekaisumiem, tajā skaitā dermatītiem, psoriāzei, akūtām fotoreakcijām nākotnē, ādas ļaundabīgiem audzējiem.Āda zem zilās gaisma ekspozīcijas domā, ka ir diena un tajā zūd ādas bioloģiskās atjaunošanās spējas, kam ir fizioloģiski jabūt nakts laikā. Tādā veidā āda „nesalabo“ pa dienu radītos bojājums tajā. 
KĀ ZILĀ GAISMA BOJĀ ĀDU? – Brīvo radikāļu kumulācija ādā;– Paaugstina oksidatīvo stresu ādā;– Bojā DNS šūnās;– Samazina kolagēna sintēzi un paaugstina to degradāciju;– Paātrina ādas novecošanos;– Paaugstina hiperpigmentācijas riskus;– Stimulē latentu iekaisumu ādā;– Paaugstina risku ādas saslimšanām;– Samazina ādas imunitāti.
Kā pasargāt ādu no Zilās gaismas?Lokāla jeb topiska aizsardzība ir must have jeb ļoti būtiska strādājot ilgstoši pie datora, ja bieži lietojat telefonu. Ādas aizsardzība pret zilo gaismo ir jāiekļauj ikdienas ādas kopšanas rutīnā.- UV filtri ir iespējami cīņā ar zilo gaismu, tajā skaitā titāna dioksīds un dzelzs oksīds ir zelta standarts aizsardzībā pret zilo gaismu.- Niacīnamīds jeb B3 vitamīns – var samazināt hiperpigmnetācijas riskus un pastiprināt imūnās spējas. – Būtiski savā krēmā jeb dienas aizsardzības kompozīcijā meklēt antioksidantus, kas palīdz ne tikai pasargāt no oksidatīva stresa radīta ādas bojājuma, bet arī palīdzēt ādai atjaunoties un pildīt savas pamatfunkcijas efektīgi, viens no tādiem antioksidantiem ir vitamīns E, kas kalpo kā spēcīgs brīvo radikāļu sargs.
Paaugstinātai piesardzībai ir jābūt ādām ar paaugstinātu jūtību, piemēram, netolerantai, sensitīvai āda un rozācijas gadījumos, melasmas pacientiem, ādai ar tendenci uz hiperpigmentāciju. Šādos gadījumos īpaši ir jāmeklē savā krēma un fluīda sastāvos ne tikai klasisko filtru UVB/ UVA starojumam, bet arī  jābūt uzrakstam, ka tas pasargā un stiprina ādu cīņā ar zilās gaismas spektru (HEF).
MARENCE ir izstrādājusi zilās gaismas aizsargfluīdu, kurš palīdz aizsargāt ādu no zilās gaismas negatīvās ietekmes. Sastāvā esošā aktīvā viela – Carotolino (karatinoīdu saturoša aktīvā viela) – darbojas kā vairogs un efektīvi aizsargā sejas ādu no pāragras novecošanās, kā arī samazina ādas oksidatīvo stresu un piešķir tai veselīgu un mirdzošu toni. Beta-karotīns, A, C, E, K vitamīni un godži ogu ekstrakts darbojas kā spēcīgi antioksidanti un āda tiek efektīvi aizsargāta no brīvo radikāļu iedarbības. MARENCE īpaši izstrādātais Saldūdens zaļo dūņu ekstrakts bagātina ādu ar mikro un makro elementiem, aminoskābēm un vitamīniem. Avokado eļļa un šī sviests mitrina, mīkstina un uzlabo ādas elastību. Savvaļas  burkānu sēklu eļļa un burkānu sakņu ekstrakts piešķir ādai veselīgu un mirdzošu toni.Starp aktīvajām sastāvdaļām ar pierādītu efektivitāti oksidatīvā stresa novēršanā ādas šūnās, ko izraisa zilais starojums, ir eļļu un dabisko ekstraktu komplekss:savvaļas burkānu sēklu eļļa – eļļa satur beta – karotīnu un A vitamīnu, kas palīdz novērst un mazināt novecošanās pazīmes, kā arī E un K vitamīnus, fitosterīnus. Šai sastāvdaļai ir spēcīgas antioksidanta īpašības un tā veicina ādas atjaunošanos un ādas šūnu atjaunošanos dziļā līmenī. burkānu sakņu ekstrakts – augu sastāvdaļa ar antioksidantu un kondicionējošām īpašībām. Burkānu sakņu ekstraktu iegūst, mērcējot burkānus saulespuķu vai olīveļļā, kas izvelk un izšķīdina šķīstošos komponentus. Ekstrakts ir bagāts ar beta – karotīnu (A provitamīnu) un satur vairākus antioksidantus, ieskaitot C vitamīnu un E vitamīnu. beta karotīns. Ir simtiem karotinoīdu, ieskaitot likopēnu un luteīnu. Lietojot lokāli, beta-karotīns ir viens no spēcīgākajiem antioksidantiem. saulespuķu sēklu eļļa, kura satur vidēji 60% linolskābi, palīdz atjaunot, nostiprināt un nomierināt ādu. Tāpat šī eļļa satur arī citas vērtīgas taukskābes, kuras nepieciešamas starojošai ādai, ieskaitot oleīnskābi, palmitīnskābi, stearīnu un nelielu daudzumu omega-3 linolēnskābes.– godži ogu ekstrakts – labi pazīstams antioksidants un mīkstina ādu.

MARENCE1 6lab

APSKATĪT PRODUKTU >>>
Rakstu sastādījusi Dr. Jana JanovskaDermatologs, Preventīvās medicīnas speciālists.Strādā Veselības centrs 4; Anti-Aging Institūtā; Capital Clinic Riga; Dermataloģijas klīnikā, docētāja RSU. Rakstus raksta Latvijas lielākajiem žurnāliem.•  2011. gadā absolvējusi Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti, iegūstot ārsta kvalifikāciju•  2014. gadā – Latvijas Univeristātes Medicīnas fakultāti, iegūstot dermatovenerologa kvalifikāciju•  2015. gadā – Rīgas Stradiņa universitātes doktorantūras studijas•  2015. gadā-  Luksemburgā ieguvusi sertifikātu ģenētisko analīžu, testu veikšanai un ģenētisko mutāciju interpritācijai•  6 gadus pēc kārtas apguvusi preventīvo un anti-aging medicīnu Parīzē•  8 gadus pēc kārtas  – Pieaicinātā vieslektore Pasaules un Eiropas pretnovecošanās un plastisko ķirurgu kongresā Monako vai Parīzē ar zinātniskajiem pētījumiem un lekcijām•  Zināšanas dermatoloģijā un dermatoskopijā papildus apguvusi Austrijā (Grācā), Francijā (Tulūzā), dermatoķirurģiju Brisēlē•  Ir Baltijas Preventīvās un pretnovecošanas asociācijas prezidente•  Pasaules pretnovecošanās medicīnas asociācijas (World Society of Interdisciplinary of Anti-Aging Medicine) biedre•  Eiropas Dermatoveneroloģijas asociācijas (European Academy of Dermatovenerology) biedre•  Rīgas Stradiņa Universitātes pasniedzēja, zinātniskā pētniece.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *