APCEĻOJAM KURZEMI
Laikā, kad pasaule ir mainījusies, MARENCE komanda dalās ar vietām un lietām, ko izjust te pat Latvijā un saka – ejiet dabā un ceļojiet te pat Latvijā! Šis raksts nepretendē uz profesionālu ceļojumu apskatu, bet te būs mūsu pieredze un mūsu sajūtas, jo katru pirmdienu MARENCE birojā kolēģi dalās ar saviem brīvdienu piedzīvojumiem un vietām, ko Latvijā redzējuši. Mums šķita, ka mums ar to ir jāpadalās ar Jums.
Iedalīsim šo rakstu sēriju 4 daļās, veltot katram novadam atsevišķu bloga rakstu.
Otrais bloga raksts tapis par Kurzemi, kur Liepājā – pilsētā, kurā piedzimst vējš, atrodas MARENCE salons-veikals, kur ne tikai var iegādāties visu mūsu produkciju, bet arī veikt sejas un ķermeņa procedūras.
Stāsta un raksta mūsu kolēģe Ieva:
“Kurzemes puse ir izbraukāta krustu šķērsu un vienā blogā rakstā visu satilpināt nevarēšu, bet par dažām vietām, kur mūsu ģimene atgriežas atkal un atkal. Es pati esmu dzimusi un augusi Vidzemē, tāpēc tiešām varu teikt, ka kurzemniekiem piemīt īpašs lempums, spīts un īpašs, man ļoti tīkams, humors. Piesēst Kurzemes jūras piekrastē pie Dižjūras (kurzemnieki Rīgas jūras līci sauc par Mazjūru, atklāto jūru – par Dižjūru) un parunāt ar zvejniekiem ir vesels piedzīvojums – joki birst kā no pārpilnības raga un beigās nesaproti, kurš stāsts bijis patiesība un kurš ne.
Posms, ja ceļojumu uz Kurzemi sākat, braucot gar Rīgas jūras līci – Mērsrags, Roja, Kolka un visi pa ceļam sastopamie mazie ciematiņi.
Apciemojam Mērsraga bāku un dodamies tālāk uz Kaltenes akmeņaino pludmali, kura klāta ar lieliem laukakmeņiem. Pludmalē var ieraudzīt arī lielāko jūrakmeni Latvijā – Grīļu dižakmeni. Tālāk uz Roju, kur jūrā stiepjas divi skaisti moli. Izstaigājamies pa molu, bērni izspēlējas plašajā rotaļu laukumā kāpās un iesaku te atrast kādu kafejnīcu, jo tālākajā posmā līdz Kolkai kafejnīcas nav, izņemot Melnsila kempingā un pašā Kolkā.
Braucot tālāk uz Kolkas pusi, iebraucam Baltajā kāpā Pūrciemā, kura ir apmēram 13km no Rojas. Baltā kāpa ir 20m augsta un te izveidotas takas, laipas un atpūtas vietas. Kāpas apkārtne saista ar savu pirmatnējo dabu un vēsturi, jo te atrasta pirmā akmens laikmeta iedzīvotāju apmetne Latvijas ziemeļrietumu piekrastē. Lai varētu pilnībā izbaudīt šo valsts nozīmes arheoloģisko pieminekli, tā apskatei izveidota īpaša taka gar Pilsupītes krastiem. Izstaigājot taku, uzzināsi to, kā veidojusies smilšu strēle un kā mainījusies daba laika un cilvēku ietekmē. Takas garums ir 900m, bet laiks, kas nepieciešamas tās izpētei – līdz 1h.
Tālāk atrodas Melnsils, kur pašā jūras krastā ir Melnsila kempings, kur papildus nakšnošanas iespējām atsevišķās brīvdienu mājiņās, “muciņās”, pirts ēkā, teltīs ir izvietota kafejnīca, bērnu rotaļu laukums, var iznomāt supus un aizstaigāt līdz Ēvažu stāvkrastam, kurš atrodas dažu minūšu gājiena attālumā. Ēvažu stāvkrasts ir devītais augstākais visā Rīgas jūras līča piekrastē. Savos izmēros to pārsniedz vien Jūrkalnes stāvkrasts.
Mazai atkāpei jāmin, ka piekrastē no Melnsila līdz Lūžņai atrodas senie lībiešu zvejniekciemi. Lībieši jeb līvi ir maza, vistālāk rietumos dzīvojoša Baltijas jūras somugru tauta. To klātbūtne novadā ir it visā – vietējā izloksnē, kultūrā, tradīcijās un jūras vēju rūdītā rakstura spītībā. Mazie zvejniekciemi Kurzemes jūrmalā viesus sagaida ar laivu piestātnēm, tīklu mājām, senu zvejniekciemu koka apbūvi (sākot ar 18. gs.).
Tālāk dodamies uz Kolku, kur varatapciemot nesen uzbūvētu jaunu, modernu Kolkas Lībiešu saieta namu, kurā apskatāma interesanta ekspozīcija un apmeklēt trīs konfesiju baznīcas. Bieži vien dzirdu, ka daudziem liekas, ka Kolkā būs plašas apskates objektu iespējas, bet saku kā ir – bez 3 baznīcām, Lībiešu saieta nama vairāk neko šeit neatradīsiet. Ja brauksiet tālāk uz Ventspils pusi, tad iesaku Kolkā paēst, jo tālāk braucot nebūs šādas iespējas. Kolkā populārākais dabas apskates objekts ir Kolkasrags – izteiktākais zemesrags Latvijas piekrastē, un tajā vērojama divu jūru – atklātās Baltijas jūras (Dižjūras) un Rīgas jūras līča (Mazjūras) – viļņu saduršanās. Tālumā, iekšā jūrā varēsiet saskatīt Kolkas bāku, uz kuru var arī aizbraukt, iepriekš rezervējot laivas (jāsaka gan, ka laivošanai piemērotas ir tikai apmēram 40 dienas gadā, jo šī vieta, kur satiekas divas jūras ir bīstama). Kolkasragā iztaigājiet Kolkasraga priežu taku un uzkāpiet Kolkasraga skatu tornī.
Aiz Kolkas stiepjas mazo lībiešu ciemi – Vaide, kur var iebraukt apskatīt Ragu kolekciju (saimnieks vairāku desmitu gadu garumā no Slīteres Nacionālā parka mežiem ir savācis iespaidīgu ragu kolekciju), Saunags, Pitrags, Košrags, Mazirbe (Latvijas līvu kultūras centrs), Sīkrags, Jaunci, Jaunciems (kurā iebraucot, var aizbraukt līdz vietai, kur Irbes upe ietek Baltijās jūrā un ir izveidots bezmaksas Latvijas Valsts mežu kempings. Jāsaka gan, ka brīvdienās Irbes upes krastos nav kur kāju nolikt – ļoti daudz teltis, kemperi utt. Irbes upe ir iemīļota laivot gribētājiem (internetā pieejams plašs piedāvājumu klāsts ar laivu nomas piedāvājumiem).
No Mazirbes apmēram 5km attālumā (braucot Dundagas virzienā) ir Pēterezera dabas taka un tālāk Šlīteres bāka. Iebraucam izstaigāt dabas taku un dodamies tālāk uz Dundagu, kur ir ļoti skaista viduslaiku pils, kas ļoti labi saglabājusies. Un izrādās Dundagā ir dzimis un audzis Arvīds Blūmentāls, kurš Austrālijā bijis krokodilu mednieks un opālu racējs, un kurš ir prototips filmai “Krokodils Dandijs”.
Pēc Dundagas braucam atpakaļ uz Miķetorni, kur ir Miķeļbāka, kura jau daudzus gadus apmeklētājiem ir aizvērta, bet ir apskates vērta, jo ir augstākā bāka Baltijā (59m). Tur pat blakus ir daudzu iecienīts kempings Miķeļbāka. Bet toties nedaudz tālāk ir Ovišu bāka (33m), kura apmeklētājiem ir pieejama un var uzkāpt pašā bākas augšā. Tā ir uzskatāma par senāko darbojošos navigācijas būvi Latvijā, kas uzcelta 1814. gadā. Ar Ventspils brīvostas palīdzību te ir izveidota neliela ekspozīcija par Latvijas bāku vēsturi.
Turpat pie Ovišiem ir Irbene, kur izvietots Irbenes radioteleskops jeb Ventspils Starpautiskais radioastronomijas centrs. Padomju laikā te bijusi vesela slepenā pilsētiņa (tagad ir redzamas pamestas daudzstāvu mājas un izskatās kā spoku pilsētā). Kādu brīdi teleskops bija atstāts novārtā, bet pašreiz to apsaimnieko Ventspils un šeit zinātniskos nolūkos darbojas 32m pilnīgi grozāma paraboliska antena, kas ir lielākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē, kā arī otra – 16m antena. Par cik šī vieta vairs nav slepens militārs objekts, tajā var ierasties ekskursijās gida pavadībā (padoms – ekskursiju vasaras sezonā piesakiet laicīgi, jo bieži vien visas vietas ir aizņemtas). Ekskursijas laikā iespējama ne tikai pastaiga pa teritoriju, bet arī laboratoriju korpusu un ekspozīciju apskate.
Apmēram 35km attālumā no Irbenes ir Ventspils – viena no lielākajām ostas pilsētām valstī un sestā lielākā pilsēta Latvijā. Plaša informācijas par apskates vietām ir pieejama www.visitventspils.lv. Ja ceļo ar bērniem, tad noteikti iesaku apmeklēt Piejūras parku, kur var izbraukt ar mazbānīti, ir džungļu taka, laivu māja, pludmales akvaparks u.c.apskates objekti. Ventspils kā vienmēr vasarās ir ziedu bagāta un ļoti sakopta.
Tālākais mūsu galamērķis ir Jūrkalne, kur ir viena no gleznainākajām jūras piekrastēm Latvijā, kas lepojas ar skaistu smilšu pludmali un augstāko stāvkrastu Latvijā. Skaistā skata baudīšanai no 20m augstās krasta kraujas uz pludmali ved speciāli veidotas kāpnes. Tās vairākkārt ir atjaunotas, jo spēcīgu vētru laikā krasts ievērojami atkāpjas — tieši pie Jūrkalnes novērojama vislielākā krasta erozija Latvijā.
20km tālāk ir Pāvilosta, kas nu jau kļuvusi par tādu kā vasaras atvaļinājumu rezidenci pilsētniekiem. Jo vēl nesen te vasarās bija nosacīts klusums, miers, bet pašreiz te praktiski nav iespējams atrast nakts mājās, ja laicīgi neesi tās norezervējis. Atvērtas stilīgas kafejnīcas, viesnīcas, ārā nakts lokāli utt. Pāvilostā var sajust vasaras un atvaļinājuma garšu, jo gaiss burtiski virmo, visapkārt ir atpūtnieki, sērferi un ceļotāji. Noteikti iesaku iebraukt Pāvilostā. Vēsturiskais Pāvilostas centriņš ir ļoti mazs, bet ļoti skaistu namu bagāts. Lielākoties visas mājas ir restaurētas un saglabājušas savu pirmatnējo šarmu. Izstaigājiet Pāvilostas jauno promenādi, kura savienojas ar Ziemeļu molu un no 200m garās promenādes pastaigu var turpināt pa vairāk kā 300m garo molu. Ir iespēja uzkāpt atjaunotajā armijas tornī un palūkoties uz pilsētu no augšas. Pāvilosta sajūsmina ar savu vieglo gaisotni, bet mana sirds, ja runājam par pludmali, pieder Ziemupes pludmalei. Tikai apmēram 20min brauciena attālumā no Pāvilostas atrodas Ziemupe, kur ir ļoti skaista pludmale. Liekas, kā gan pludmale var tik ļoti atšķirties!? Aizbrauciet un izjutīsiet!
Tālāk jau mūsu ceļš ved uz Liepājas pusi. Iebraucam Karostā, kura Padomju laikā bija slēgta militārā teritorija, taču mūsdienās tā kļuvusi par vienu no tūristu iecienītākajiem apskates objektiem Latvijā. Karosta būvēta 19. un 20. gadsimta mijā kā Krievijas impērijas militārā bāze, un šodien te pilsētvidē savdabīgi savijas cariskās Krievijas militārā elegance un padomju militārisma robustums. Dodamies pastaigā pa Ziemeļu molu, aplūkojam iespaidīgos Ziemeļu fortus un fortus jūras krastā. Ziemeļu forti ir Liepājas cietokšņa sastāvdaļa. Cietoksnis tika būvēts 19. gadsimta beigās, 20. gadsimta sākumā, lai pasargātu Liepājas jūras kara bāzi iespējamā ienaidnieka uzbrukuma gadījumā. Nocietinājumu sistēma apjoza visu pilsētu.
Uz jūras krastā esošiem dzelzsbetona bluķiem ir uzzīmēti zīmējumi – Franču mākslinieks ar pseidonīmu Al Sticking radījis emocionālu mākslas darbu – sirmgalves portretu, spāņu māksliniece Klara Kabrera uzgleznojusi Pētertirgus ainu, savukārt mākslinieks Elements savu darbu nosaucis “Нептун следит за базаром” (Neptūns vēro tirgu / domā, ko runā).
Apskates vērts ir arī Karostas cietums, kurš ir vienīgais tūristiem atvērtais militārais cietums Eiropā. Šobrīd Karostas cietumā ir iespēja doties ekskursijā, izbaudīt realitātes izrādi “Aiz restēm”, kā arī asāku izjūtu cienītājiem – nakšņot cietuma kamerā. Ir pieejamas dažādas aktivitātes, piemēram, spiegu spēle “Bēgšana no PSRS”, ekskursijas Redanā (kurā 1919.gadā notika sīvas cīņas, aizstāvot Liepāju pret Bermonta karaspēku), iziet 10km Brīvības taku, nervus kutinoša atjautības spēle “Slēgtā istaba”. Par visu vairāk var izlasīt www.karostascietums.lv/
Pēc Karostas braucam uz Liepājas centru. Gluži kā rakstīju par Pāvilostu, arī Liepājā vienmēr gaiss virsmo savādāk, jūtama pilsētas radošā enerģija, vecpilsēta pārsteidz ar skaisto apbūvi, dažādas kafejnīciņas u.c. interesantas vietas, pie kurām visām gribas piestāt. Mūsu ģimenes mīļākās vietas ir iekškvartāls “Romas dārzs”, blakus “Rožu laukumam”, kurā atrodas arī MARENCE salonveikals. Iekšvartālu apvij viesnīcas “Art Hotel Roma” skaisti restaurētā ēka, kura celta 1882.gadā kā viesnīca “Hotel de Rome” . Paņemiet Romas beķerejā kafiju un pasēdētiet šajā ļoti skaistajā iekšvartālā. Pēc tam varat aiziet pa gājēju ielu, garām agrāk tik slavenajai “Latvijas 1. Rokkafejnīca” uz Liepājas tirgu, tad izstaigājiet vecpilsētu līdz nonāksiet pie jūras. Iesaku izbaudīt saulrietu Liepājas pludmalē esošajā kafejnīcā Red Sun Buffet.
Par Liepāju varētu rakstīt un rakstīt, tāpēc iesaku apmeklēt www.liepaja.travel.lv, kur pieejama plaša informācija par apskates vietām un aktuālajiem pasākumiem.
Atmiņās esmu apbraukusi gandrīz visu Kurzemes piekrasti. Dažas vietas, kuras vēl sirdij tuvas Kurzemē:
Kuldīga – saukta arī par Ziemeļvalstu Venēciju un ne velti, jo tā ir iekļauta UNESCO nacionālajā sarakstā, tās plūstošo ūdeņu un vēsturiskās arhitektūras pārpilnības dēļ. Cauri vecpilsētai vijas Alekšupīte, kura ietek Ventā, vecpilsēta var lepoties ar veco koka apbūvi, skaisti restaurētām mājām, stilīgām kafejnīcām un brīvdienu mājām. Pasakaini skaista pilsēta ar radošu atmosfēru. Noteikti apskatiet Eiropas platāko ūdenskritumu – Ventas rumbu, kurai blakus ir 19.gs. skaists ķieģeļu velvju tilts. Siltajā laikā izbaudiet peldes Ventas ūdeņos Mārtiņsalas zilā karoga peldvietā.
Braucot no Kuldīgas iebrauciet Kandavas, Sabiles, Kabiles apkaimēs, kuru dēļ gleznainās apkārtnes Rainis savulaik nosaucis par Kurzemes Šveici. Abavas senlejas dabas parks, Sabildes Vīna kalns u.c.apskates vērtas vietas.
Iebraucam arī Nurmuižā, kura ir lielākais muižas komplekss, kas saglabājies līdz mūsdienām. Šobrīd ir restaurēta lielākā daļa ēku, ierīkots restorāns, skaists dārzs, oranžērija ar vīnogulājiem.
Mūsu ģimene ir iemīļojusi Viesatas dabas taku. It īpaši ziemā. Taka ir ļoti līdzīga Gaujas Nacionālā parkā esošai Amatas dabas takai.
Lai skaistiem ceļojumiem bagāta vasara!
Viesatas dabas taka
Vairāk bildes skaties mūsu Instagram un Facebook profilos:
Instagram: @marence.skincare
Facebook: Marence Skincare
Bloga raksta tapšanā ieskatījos tādās vietnēs kā:
www.latvia.travel.lv
www. liepaja.travel/
www.visitventspils.com
Atbildēt